Ibrahim Khalifa besökte Märsta station i vintras tillsammans med infrastrukturminister Anna Johansson (S)Foto: Pressbild/Sigtuna kommun
Khalifa: Historiskt för Märsta
Satsningen på 737 miljoner för att rusta upp Märsta station kallas som ”historisk” av Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Kalifa (S).
Under torsdagen mottog Sigtuna kommun besked om att Trafikverket föreslår till regeringen att man lägger av 737 miljoner kronor för att rusta upp Märsta station: – Det här är viktigt och historiskt för Märsta och Sigtuna kommun. Märsta station är entrén till vår kommun och genom hårt och ihärdigt arbete har vi äntligen lyckats med det kommunen kämpat för i över 35 år. En ny stationslösning kommer underlätta för alla som bor i kommunen, säger Ibrahim Khalifa (S), kommunstyrelsens ordförande, i ett pressmeddelande
Sedan tidigare har kommunen kommit överens med SL och Trafikverket om en upprustning på 500 miljoner kronor. I den överenskommelsen ingår bland annat en bro över spåren. I Trafikverkets medel ska pengarna även räcka till ett nytt resecentrum, ny bangård med nya spår och plattformar samt säkrare miljö. Sigtuna kommun skriver i ett pressmeddelande att man nu kommer att starta arbetet med att få igång utformning av stationsområdet.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.