Foto: Pressbild

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Kaune grundades 1922 i Amsterdam av forskaren Jan Keune och är ett familjeägt företag med fokus på vetenskap och kvalitet. Idag finns deras produkter i över 85 länder, och företaget är B Corp-certifierat, vilket innebär att det uppfyller höga krav på hållbarhet och socialt ansvar.

DB Schenker är en global logistikleverantör med cirka 72 700 anställda på 1 850 platser i över 130 länder. I Sverige har företaget runt 4 000 anställda och finns på cirka 50 orter.
— Vi är självklart mycket stolta över att ha ett så starkt företag som Keune som partner, säger Håkan Nydén, VD för Contract Logistics, Schenker Logistics.

Keune ser samarbetet som ett steg mot att förbättra leveranser och stärka sin marknadsposition.
— Samarbetet med DB Schenker stärker Keunes förmåga att sömlöst leverera premiumprodukter till vårt professionella nätverk, säger Per Staaf, General Manager Nordics.
— Det ligger i linje med vår strategi att kombinera excellens i produktinnovation med operationell effektivitet, vilket gör det möjligt för oss att sätta nya standarder för kundnöjdhet och hållbara affärsmetoder.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening