Arlandagymnasiet höll Karriärdag för sina elever och bland annat var fälgentreprenören Andie Lahdo inbjuden för att tala.
Andie Lahdo, VD och ägare av ABS Wheels, var inbjuden till Karriärdagen för att prata om E-handel och företagande. Kulturum var nästan fullsatt av elever som lyssnade ihärdigt. Utöver Lahdo talade Försvarsmakten, HMS Host från Arlanda och fackförbundet LO. – Många elever inspirerades av förra årets tal så det var extra kul att komma tillbaka i år. Min entreprenörsanda började på Arlandagymnasiet så det känns fantastiskt att få berätta mer om min resa från fysisk butik till e-handel, säger Lahdo i ett uttalande.
Efter föreläsningen fick eleverna ställa frågor till Lahdo om hur man startar företag och hur det är att vara företagare. Enligt studie- och yrkesvägledare Carin Seger har responsen varit positiv för Lahdo efter förra årets föreläsningen.
Blåljus På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.
Politik Kommunledningen presenterade på torsdagen sitt förslag till mål och budget för 2026. Förslaget innehåller bland annat satsningar på skola, omsorg, trygghet och folkhälsa samt en skattesänkning för andra året i rad.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.