Foto: Insändarbild/ABS Wheels

Karriärdag på Arlandagymnasiet

Arlandagymnasiet höll Karriärdag för sina elever och bland annat var fälgentreprenören Andie Lahdo inbjuden för att tala.

Andie Lahdo, VD och ägare av ABS Wheels, var inbjuden till Karriärdagen för att prata om E-handel och företagande. Kulturum var nästan fullsatt av elever som lyssnade ihärdigt. Utöver Lahdo talade Försvarsmakten, HMS Host från Arlanda och fackförbundet LO.
– Många elever inspirerades av förra årets tal så det var extra kul att komma tillbaka i år. Min entreprenörsanda började på Arlandagymnasiet så det känns fantastiskt att få berätta mer om min resa från fysisk butik till e-handel, säger Lahdo i ett uttalande.

Efter föreläsningen fick eleverna ställa frågor till Lahdo om hur man startar företag och hur det är att vara företagare. Enligt studie- och yrkesvägledare Carin Seger har responsen varit positiv för Lahdo efter förra årets föreläsningen.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.