valstadagen_pan
Jimmy Karlsson, tränare i Skånela

Karlsson: Vi kan slå Önnered

Skånela inleder kvalet till Handbollsligan på tisdagkvällen hemma mot Önnered och märstalaget går in till matcherna med att kasta över pressen på motståndaren: - Vi har inget att förlora, säger tränare Jimmy Karlsson.

centrum_artikel_host

Match 1 i kvalet till Handbollsligan spelas i Märsta mellan Skånela-Önnered, match 2 borta på fredag, sen är det en veckas uppehåll innan Skånela på nytt beger sig till Önnered för match 3. Kvalet kan bli en segdragen historia om det går till match 4 och 5:
– Man inte vänta för länge på att spela, 4-5 dagar är ok, man behöver så klart tid att lugna ner sig och analyser, sen vill man spela, säger Skånelas tränare Jimmy Karlsson.

Vann två matcher förra året
Annars är det optimism i Skånela att man kan rubba tabellelvan från Handbollsligan. När lagen möttes i Allsvenskan förra säsongen vann märstalaget båda matcherna.
– Vi har haft en stund på oss att kartlägga dem. Vi har tittat på video, tränat och förberett oss taktiskt. Men det är så klart en helt annan sak att stöta på dem, fortsätter Karlsson.

Skånelaiter siktar mot eliten
Det är ett relativt orutinerat Skånela som går in till kvalet, bara Iris Ganibegovic och Yosef Rahali har erfarenhet från kvalspel. För resten är det debut men det tror Karlsson inte är ett bekymmer. Många av spelarna i Skånela siktar på eliten och då är det i kvalet man ska visa att man både håller och levererar under press:
– Vi ser det som en rolig grej att uppleva de här matcherna, många spelare vill ta sig upp i Handbollsligan och då ska man kunna spela under pris, hantera situationer under matcherna. Man kan göra tio mål i en serielunk när det inte gäller något, men det är nu man ska visa, säger Jimmy Karlsson.

Får se upp med Önnereds stjärna
Skånela är i stort sett friska, 18 av 19 spelare är tillgängliga. Sedan tidigare är Jesper Byström borta, men det är inget som Jimmy Karlsson avser mörka. Strategin är en match i taget och pressa Önnered så långt som möjligt. Ett varningens finger lyfter Karlsson för att Önnered har många spelare som kan göra det. Den givna stjärnan är Daniel Blomgren, men runt honom finns många som kan kliva fram.
– Tar vi en-två matcher så är det bra, lyckas vi vinna serien så är det en bragd. De kommer från Handbollsligan och har större ekonomi än oss, menar Karlsson.

Inte orolig för formen
Oron i Skånela är att man nu måste komma ur den negativa spelmässiga trend man varit i. Avslutningen av säsongen var inte färgsprakande direkt:
– Någonstans har vi känt att vi kommer att greja det, under säsongen har vi bevisat att vi är som bäst när vi möter bra motstånd. Kan man spöa Helsingborg och slå Hallby så tror jag att vi kan besegra Önnered. Alla kommer att se fram emot detta och visa sig från sin bästa sida, förklarar Karlsson.

Många graderades inom TSG

kampsport I söndags hölls en traditionsenlig gradering för medlemmarna i både barn- och ungdom/vuxengruppen inom TSG. Det var en dag fylld av kämparglöd, imponerande tekniker och en stark gemenskap.

mp_helsida

Fredman når kvalgränsen för EYOF med imponerande diskuskast

Friidrott Ludvig Fredman, en talangfull idrottare från IFK Märsta, har banat väg för sig själv till Europeiska Ungdoms Olympiaden (EYOF) genom att överträffa kvalgränsen i diskus vid inte en, utan två olika tillfällen. Med sina imponerande kast har Fredman satt sig i en stark position inför uttagningen som kommer att äga rum i början av juli.

defacto_helsida

Tre poäng av William när Vegas nådde final

Ishockey William Karlsson är i final för andra gången på sex år: - Det känns helt fantastiskt. Man är verkligen glad. Det är för att få spela hockey i juni man krigar hela säsongen, säger William till Aftonbladet.

ica_helsida
centrum_host_helsida
helgens matcher

Så spelar bygdens lag

Fotboll Ännu en helg är här! Det finns gott om spännande matcher att kika på runt om i kommunen

connys_helsida
Wenngarns_cafe_helsida
joes-helsida
division 3

MIK:s förlustfria svit bröts på Midgårdsvallen

Fotboll Märsta IK noterade första förlusten sedan premiären mot GUSK i en spännande match på Midgårdsvallen. Efter en stark segerrad på fem matcher kämpade Märsta IK mot GUSK, men GUSK lyckades ta hem segern med 3-1.

nrh_sigtuna

William Karlsson har blivit pappa

Ishockey Märstasonen och Vegasstjärnan William Karlsson hann med att bli pappa och sen besegra världens bästa hockeyspelare Connor McDavid i den femte matchen i kvartsfinalen i Stanley Cup: - Det var onekligen 24 unika timmar och den här segern får väl ses som en ”cherry on the top”, sa Karlsson till Aftonbladet.

valstadagen
division 4

Storförlust för RIK efter miserabel andra halvlek

Fotboll Roserbergs IK fortsätter att ha det tufft i Division 4 Uppland och befäster sin position som jumbo i tabellen efter ännu en förlust. Under fredagskvällen mötte de Håbo FF på Råbergsvallen, och det var Håbo som tog hem segern med en överlägsen 4-0 vinst. För Rosersberg var det den fjärde raka förlusten och laget har nu bara mäktat med att göra ett enda mål under sina fyra senaste matcher.

elon_helsida

Oavgjort för Märsta IK mot bottenlaget

Fotboll Märsta IK ställdes mot Västerås IK i en spännande match i Division 3 Norra Svealand. Märsta kom in i matchen med en imponerande svit av fyra raka matcher utan förlust och hoppades på att fortsätta sin fina form. Västerås IK å andra sidan befann sig i den nedre delen av tabellen inför mötet.

pantamera_avc_helsida

Olivia Jansson imponerar på judotävlingar

Fotboll Olivia Jansson, en framstående medlem av Knivsta Judoklubb, har gjort enastående prestationer på senaste judotävlingarna. Med flera framstående placeringar och medaljer visar Olivia på sin imponerande talang och dedikation inom sporten.

Klubbmästerskap hos SBRF

Ridning 17 ekipage tävlade i tre klasser vid klubbmästerskapet i hoppning 2023 som hölls hos Sigtunabygdens ryttarförening under helgen. Deltagarna bedömdes utifrån deras stil och teknik under hoppningen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Förening

connys
mp_outsider
joes_outsider
ica_outsider
nrh
centrum_outsider_host
swedol_outsider
ridskola_2020_outsider
pantamera_out
valstadagen_outsider
wenngarn_outsider
student_outsider