Foto: Magnus Granhagen

Karlsson: Vi har allt att vinna

På tisdag kväll är det avkast mellan Skånela och Önnered i kvalet till ligan: - Vi har allt att vinna, säger Skånelas coach Jimmy Karlsson.

Vi har drygt 30 timmar bort från avkast i första kvalmatchen mellan Skånela-Önnered. Önnered slutade elva i ligan och i och med att Skånela slutade fyra i Allsvenskan blev det ett möte i bäst av fem. Redan i höstas möttes man, då vann Skånela. Tränare Jimmy Karlsson har tidigare sagt att man har allt att vinna och att pressen är på lagen från ligan.
– Önnered har stora förväntningar och förhoppningar att gå till slutspel. Nu är dom i ett kval igen, säger Karlsson.

Men trots omständigheterna är det trots allt Önnered som är favorit och på pappret starkaste laget. Man har ex-skånelaiten Christoffer Brännberger i laget.
– Vi behöver vara den bästa versionen av oss själva. Men vi har vid flera gånger visat att vi är riktigt bra i våra bra stunder mot de bästa lagen. Vi kan spela avslappnat och bara gå in och göra vårt bästa. Vi ska vara respektlösa och bara se möjligheterna i denna kvalserien, fortsätter Jimmy Karlsson.

19.30 på tisdag kväll är det avkast!

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.