Jimmy Karlsson och kollegan Jesper Östlund. Foto: Magnus Granhagen

Karlsson: Vi är stabilare

Förra årets jojosäsong är lagd till handlingarna, i år tror Jimmy Karlsson att det är slut med förluster på tio bollar: - Kommer vi upp i vår kapacitet i alla faser så ska lagen som möter oss vara bra. Vi ska vara stabilare än och jag tror inte vi får bottennapp som förra året, säger Jimmy Karlsson inför premiären.

Jimmy Karlsson och hans Skånela som han leder för andra säsongen ska ta sig an antagonisten VästeråsIrsta på lördag. Efter den turbulenta fjolårssäsongen där länge var ovisst om Skånela skulle säkra kontraktet så tror Jimmy att det nu blir topp 4. Den här versionen av Skånela är mognare och mer rutinerade samtidigt som tränarduon har ett år på nacken från Allsvenskan:
– Både jag och Jesper är inkörda i laget, förra året var vi superrookies och vi hade nytt lag dessutom. Nu vet vi vad vi kan förvänta oss av varandra och vi blir heller inte lika stressade, vi litar på vår idé starkare än tidigare, säger Karlsson till märsta.nu

Favorit mot VI
I den här premiären ser Karlsson Skånela som favorit då VI tappat en del nyckelspelare och befinner sig i en generationsväxling:
– Samtidigt är det en svår arena att spela i, den är stor och tyst trots att det sitter 200-300 åskådare där, så vi måste ladda och tända till, fortsätter Karlsson.

Alla spelare uppges friska, det enda frågetecknet är Jesper Byström som kommer spela men fortfarande dras med sviter av sin skada. Karlsson var också nöjd med genrepet mot Tumba.
– Kommer vi upp i vår kapacitet i alla faser av spelet så ska lagen som möter oss vara bra för att slå oss.

Genombrott i målet
Målvaktsspelet som var en akilleshälarna förra säsongen tror Karlsson är löst. Han spår att någon av målvakterna; Alexander Holmberg eller Viktor Bergström får sitt genombrott
– De konkurrerar mycket med varandra. Jag tror publiken även kommer gilla Oskar Hedvall, han är tuff och sprider energi, det är en riktig pansarvagn. Sen kliver de andra från förra året fram, vi är lite bredare i år. Det är många som kan göra det.

Blivit pappa
Sedan i våras har Jimmy Karlsson också blivit pappa. Det ger så klart ett annat perspektiv på livet:
– Innan hängde jag kanske med grabbarna när jag hade tid över, nu är jag med barnet istället. Jag brinner fortfarande för detta (handbollen) men kanske att jag blivit lite lugnare och jag kanske inte brusar upp under träningar och sånt. Jag litar mer på spelarna och mig själv. I övrigt är jag samma person.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.