William Karlsson hamnar i Las VegasFoto: Skärmdump/NHL.tv
Karlsson till Las Vegas
William Karlsson valdes av det nya laget Las Vegas Golden Nights i samband med expansionsdraften i natt: - Vi ville inte förlora William Karlsson men tror att den här affären är bra för oss, säger Columbus Blue Jackets GM Jarmo Kekalainen.
Som märsta.nu rapporterade redan förra veckan kunde William Karlsson hamna i nya laget Las Vegas Golden Nights. Så blev också fallet när han i natt valdes i expansionsdraften. Las Vegas har rätt att välja en spelare från varje lag i ligan. Trots Williams fina insats i slutspelet valde Columbus att skydda andra spelare. Man fick totalt skydda 8 spelare plus en målvakt. – Vi visste att en spelare vi inte ville förlora skulle bli tagen i detta års expansionsdraft, men vårt mål var att försöka behålla stommen intakt, kommenterar Jarmo Kekalainen, general manager.
Kekalainen poängterar att man inte ville förlora William men att affären är bra för Blue Jackets. Förutom William skickar man iväg förstavalet i årets draft och David Clarkson. På 165 matcher i Blue Jackets har William 16 mål, 31 assist och 47 poäng. William får därmed chansen att bli en av Las Vegas första historiska spelare som går på isen i oktober.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
kampsport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Friidrott I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Friidrott IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Basket När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.