William dunkar in 1-0 tidigt i matchenFoto: nhl.com

Karlsson målskytt när Vegas kopplade grepp

Vegas och William Karlsson har slagläge efter att man besegrat Winnipeg med 3-2 efter mål av Karlsson: - Vi ska spela vårt spel och inte låta dem dominera, sa Karlsson efter matchen.

Direkt i matchinledningen slog William Karlsson till med sitt sjätte mål detta slutspel och bäddade för Vegas seger med 3-2. Nu leder laget serien med 3-1 i matcher och kan avgöra på söndag i Winnipeg.

Det var en riktig stormatch av Wille som spelade ca 20 minuter, sköt fem skott på mål, var +1 och vann 64 procent av tekningarna. Han utsågs till matchens tredje stjärna efter Reilly Smith och målvakten Marc-André Fleury.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening