Karl Dyall kommer till Märsta med VegasFoto: Pressbild
Karl Dyall ger föreställning i Kulturum
Karl Dyall kommer till sin förra hemort Märsta med föreställningen Vegas.
Karl Dyall som är uppvuxen i Märsta kommer att spela upp Vegas i Kulturum med Rennie Mirro, Joachim Bergström och Blåsarsymfonikerna. Vegas är en hyllning till tid då smörsångarna underhöll. Det blir Sinatra, Dean Martin och Sammy Davis Juniors anda.
Karl Dyall är känd från ett antal tv-roller och i andra föreställningar. Han har bland annat vunnit SM i Breakdance 1984 och 1986, han har också medverkat i Crossfit Games. Föreställningen ges 5:e april. Joachim Bergström är sångare och musikalartist som bland annat varit med i West Side Story, Rennie Mirro har medverkar Grease och föreställningen From Sammy With Love som han producerat med just Karl Dyall.
Nöjesnyheter Julmarknaden på Herresta Lada i Odensala är redo att välkomna besökare för ännu ett år av julglädje och lokal hantverksskönl. Sedan över två decennier har denna marknad varit ett populärt resmål för lokalinvånare och besökare under adventssöndagarna innan julafton.
Kulturnyheter Stockholms läns museum kommer att arrangera en fotoutställning kallad "Ofiltrerat" på tre platser runt Stockholms län under november och december. De tre platserna som kommer att vara värdar för utställningen är Roslagsmuseet i Norrtälje, Torekällberget i Södertälje och ValstaKonst i Valsta.
Kulturnyheter Ted Hesselbom, musei- och konstchef på Sigtuna museum, har fått sitt intresse för vikingatiden belönat med en prestigefylld nominering. Tillsammans med Anna Lihammer har han författat boken "Vikingatider: När världen öppnades," och den har nu blivit nominerad till Augustpriset i kategorin Årets svenska fackbok.
Kulturnyheter Sigtunabaserade bandet Nocean har blivit känt för sina unika tillvägagångssätt inom musikvärlden. De skiljer sig från mängden genom sina kreativa och innovativa metoder.
Kulturnyheter Vid höstens terminsstart har över tusen barn och ungdomar i Sigtuna kommun anmält sig för kurser på Sigtuna kulturskola. Med ett omfattande utbud av både nya kurser och klassiker har skolan noterat ökad efterfrågan på aktiviteter som filmproduktion och gruppövningar. Piano fortsätter att vara en favorit bland instrumenten.
Märstafolket Jimmy Jansson från Skepptuna kom på 12:a plats i Burgar-SM: - Oavsett pallplats eller inte så öppnar detta resultat upp dörrar till andra saker som väger upp mycket mer, säger Jimmy i ett uttalande.
Nöjesnyheter Om en vecka äger Burger-SM rum i Gråbo, där Jimmy Jansson från Shiptune Burgers har förberett sig noggrant inför tävlingen. Över 70 lag kommer att delta i årets tävling, som har tre grenar: Freestyle, Vegetariskt och Hemlig låda.
Nöjesnyheter Märsta centrum blev på lördagen platsen för en spektakulär folkfest när Märsta kalaset ägde rum. Evenemanget lockade flera tusen besökare som samlades för en dag fylld med musik, dans och underhållning.
Nöjesnyheter En minnesvärd säsongsavslutning av Steninge Motorträff ägde rum under onsdagskvällen och slog alla förväntningar. Evenemanget, som har blivit en väntad höjdpunkt för motorentusiaster, samlade en imponerande samling fordon från när och fjärran för att fira kärleken till motorvärlden.
Nöjesnyheter Märsta Centrum kommer att vibrera av glädje och aktivitet den 19:e augusti då Märstakalaset äger rum från klockan 10 till 16. Det blir en dag fylld med spännande aktiviteter och underhållning för besökare i alla åldrar.
Kulturnyheter Skådespelerskan Inga Landgré som under en tid bodde i Sigtuna avled under måndagen. Landgré var en av sin tids största svenska skådespelerskor och belönades med en Hedersguldbagge 2023.
Kulturnyheter Förra årets Art Walk blev en succé som nu återupprepas. En av initiativtagarna är sigtunabon Anna Forster som själv bjuder in till sin ateljé: - Sigtuna Art Walk är ett fantastiskt tillfälle för besökare att både uppleva konsten på nära håll och också få en chans att interagera med konstnärerna bakom verken, hälsar Anna Forster.