Foto: Pressbild/Praktikertjänst

Karies bland treåringar ökar

Fler av treåringarna av kommunen hade kariesdrabbade tänder 2016 jämfört med ett år tidigare enligt den senaste rapporten från Stockholms läns landsting.

Sigtuna kommuns treåringar är sjunde mest drabbade av karies när Stockholms läns landsting kartlagt både kommuner och Stadsdelar. Fem procent av treåringarna var drabbade av karies 2016, en ökning från fyra procent 2015. Även i Väsby är det många barn drabbade, 6,3 procent, och grannkommunen är rankade som femma i länet. Upplands-Bro kommer in som elva med 4,1 procent.

På Ekerö var det bara 0,5 procent av treåringarna som hade kariesdrabbade tänder medan barnen i Skärholmen var mest drabbade, 11,9 procent. Enligt Dagens Nyheter minskar karies bland barn i utsatta områden, sedan tidigt 2000-tal har antalet halverats.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening