Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Kaplan fick gå men (S)-politikern sitter kvar

Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har inte fattat beslut om folk- och förtroendevalde Yasin Ipeks middag med Grå vargarna samt att han delat högerextrem turkisk propaganda på Facebook. Men för oppositionsrådet Olov Holst (M) är fallet solklart: - Beteendet från lokalpolitikern har tydligen väckt starka reaktioner inom Socialdemokraterna. Bl.a. har medlemmar officiellt krävt att han ska avgå, skriver Holst i en kommentar till märsta.nu

Idag meddelades att bostadsminister Mehmet Kaplan (MP) avgår, drygt fyra dagar sedan det uppdagades att han dinerat med Grå Vargarnas ordförande. På samma middag satt även socialdemokraten Yasin Ipek från Märsta. Flera medlemmar kritiserade öppet Yasins agerande i samband med att han delat inlägg på Facebook om att det armeniska folkmordet inte ägt rum utan i själva verket var det armenier som mördade turkar. Elias Jobran (S) tycker inte att Ipeks beteende är förening med socialdemokratiska värderingar och Ali Wandi krävde hans avgång på Facebook. Socialdemokraternas ordförande uppger i mail till märsta.nu att man ska träffa Ipek på tisdag kväll för att diskutera uppgifterna om materialet som har delats.

Holst kräver att (S) agerar
Samtidigt kommer kritiken från oppositionsrådet Olov Holst (M). Holst frågar sig om Socialdemokraterna är handlingsförlamade eller om de kommer agera rakryggat och följa statsminister Stefan Löfvens (S) exempel och visa att våldsbejakande extremism inte hör hemma i svensk politik. Holst tror heller inte att Ipeks deltagande på middagen var någon slump utan att den är representativ för honom.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.