Kanonstart för RA19 i Division 1 – Siktar på minst kval
RA 19 har fått en kanonstart på serien och siktar nu på kvalspel till Allsvenskan: - Försökt att få gruppen att verkligen gå åt samma håll och att vi har krav på varandra och det är verkligen grymma tjejer som sliter, säger tränare Daniel Eklund.
Arlanda IBK och Rosersbergs IK-ikonen Daniel Eklund leder RA19:s Division 1-satsning. Ett lag som startat med fem segrar och två förluster på sju matcher. – Bakom framgången så skulle jag säga att vi har med ny ledarstab och ett helt nytt spelsystem funnit en spelidé där vi kan slå alla lag i denna väldigt tuffa serie samt så har vi växlat upp några nivåer när det gäller satsning och engagemang från både spelare/ledare i år. Försökt att få gruppen att verkligen gå åt samma håll och att vi har krav på varandra och det är verkligen grymma tjejer som sliter, berättar Daniel Eklund.
Målet är att nå kvalspel till Allsvenskan, minst! En viktig match spelas nu på lördag hemma mot tippade favoriten KAIS Mora som åkte ur allsvenskan förra året. Eklund menar att man måste ha samma inställning i 60 minuter och jobba hårt för att det ska bli tre poäng.
Under oktober har man även deltagit i Rosa månaden där man drog in pengar till Cancerfonden, man skänkte tio kronor per mål i matcherna vilket gav en hel del. Dessutom pengar från entré, bollkastning, kafé och swish från supportrar. – Det var väldigt lyckat, hälsar Eklund.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.
skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.
Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
skidor Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.