Kändispar från Sigtuna anmäldes till soc

Influencerparet Marcelo Peña, 30, och Emilia Wahlunds, 21, som bor i Sigtuna, anmäldes till socialtjänsten i kommunen rapporterar Aftonbladet.

Någon anmälde influencerpaet Marcelo Peña, 30, och Emilia Wahlunds, 21, till Sigtuna kommuns socialtjänst enligt Aftonbladet. Peña har tidigare vunnit Paradise Hotel och bor i Sigtuna sedan en kort tid tillbaka. Han har över 140 000 följare på Instagram. På Instagram skriver han ”Fuck you till psykopaten den som anmälde oss till socialtjänsten”.

Emilia Wahlund skriver själv på Instagram om händelsen att hon ringde upp Socialtjänsten storgråtandes. Enligt hennes inlägg så behöver dem inte ha ett möte. Den som anmälde paret hade gjort det för att Marcelo körde bil och hållit på med mobilen medan dottern var i bilen. Hädanefter kommer dock den nyfödda dottern inte att synas på Instagram.

Aftonbladet har fått kontakt med Maria Nylander, enhetschef på mottagningsenheten på socialtjänsten. Hon upplever det inte som ett utbrett problem med att barn till kända personer anmäls oftare än andra.
– En del anmälningar innehåller inte oro av den art att det föranleder åtgärder från socialnämnden – i dessa fall tas beslutet att inte inleda utredning efter ett samtal med vårdnadshavaren, säger Nylander till Aftonbladet.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.