Jimmy Karlsson, tränare

Kan ta klivet upp ikväll

Ikväll kan Skånela för andra gången i klubbens historia ta klivet upp i Handbollsligan.

För tio år sedan var Skånela i landets högsta herrserie, då var Jimmy Karlsson både kapten och nyckelspelare. Idag står han på sidan om och kan föra sitt lag till ligan.
– Klart det ska bli häftigt. Vi har försökt att prata och fokusera på enbart matchen. Det som händer efteråt får vi ta sen. Inget är klart utan vi ska fokusera på att göra en bra match igen. Det är annorlunda förutsättningar med Ladan och Nilsson avstängda som är avstängda, men andra får komma in och fylla deras plats, säger tränare Jimmy Karlsson.

Pressen på Önnered
Skånela leder 2-1 i matcher men man spelar ändå utan press enligt Karlsson.
– Önnered har slitit för att inte hamna i den här kvalsituationen medan vi har krigat för att komma hit. För vår del ska vi ut och njuta, det är mycket folk som väntas.

Toppat formen
Jimmy Karlsson tror att Skånela just nu toppat formen, man svarade för en bragd senast mot Önnered när man vände tremålsunderläge till seger trots att Ladan och Nilsson satt på läktaren med röda kort.
– Många spelar sitt livs handboll. Taktiskt är vi förberedda och vi tror på vad vi gör. Vi har 7-800 galna skånelaiter på läktaren som kan bära oss fram igen.

Sorti för Lucau
Det kan även vara Herderio Lucaus sista match i Skånelatröjan, oavsett vilket är det hans sista match i Vikingahallen. Jimmy och Lucau har spelat ihop sen handbollsskolan även om Lucaus karriär på elitnivå varit längre.
– Vinner vi ikväll så slutar han. Han är 35 år gammal, har en bra banktjänst och vill lägga mer energi där. Det är tufft att kombinera. Det vore häftigt att kröna karriären med en seger, både personligt för för honom och för mig, så kan vi fira tillsammans.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.