Kämpasten planerar att hålla igång

Kämpasten vars restaurang brann ner i onsdags planerar att genomföra delar av sin verksamhet ändå.

En omfattande brand drabbade Kämpasten i Sigtuna på onsdag kväll. Restaurangen blev totalförstörd och behöver byggas upp igen. Brandkåren lyckades begränsa branden till just restaurangen och övriga byggnader ska vara ok.

Kämpasten meddelar på sin hemsida att man kommer att genomföra planerad verksamhet och att program som arrangeras ska kunna lösas på något sätt. Man kommer även att ta kontakt med sina kunder och grupper som är bokade för att se vilka alternativa lösningar som som finns.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.