Foto: Jamshid Jamshidi

Kameror ersätter tågvärdarna

SL ersätter tågvärdarna med kameror vid dörrarna istället.

SL kommer att plocka bort tågvärdarna som sitter i tågen och bland annat öppnar dörrar. Men i framtiden ska arbetet automatiseras med kameror vid pendeltågens dörrar som ska känna av när dörrarna kan öppnas och stängas rapporterar Radio Stockholm:
– Tågvärdarna ska användas till mer resenärsnära service. Här ska ingen behöva vara orolig för att förlora sin anställning, säger trafikregionrådet Kristoffer Tamsosns till SR.

Beslutet som fattas nästa vecka har ett kritik av Vänsterpartiet, enligt (V) är det 400 personer som ska omplaceras.
– Hot och våld ökar på tågen och är redan ett problem som fackförbundet SEKO har lyft. Att i detta läge då ta bort tågvärdarna som finns för säkerhet och trygghet ombord är oansvarigt och kontraproduktivt, säger Anna Sehlin (V), oppostionsregionråd.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening