Förra veckan, vecka 27, var den kallaste i kommunen på elva år.
Det var en medeltemperatur förra veckan på 11,5 grader vilket uppmättes via mätstationen på Arlanda. Det innebär att det var den kallaste veckan sedan 2008enligt Newsworthy. Snittet för vecka 27 är 17,5 grader. Utöver det var Arlanda den kallaste platsen i länet förra veckan. Högst temperatur fanns i Stockholm med 14,5.
Varmaste vecka 27 är faktiskt inte från fjolåret utan 2010 då medeltemperaturen var 21,3 grader. Medeltemperaturen förra året var kring 17 grader för vecka 27. Även 2015 var det varmt med medeltemperaturen 20,2 grader.
Nyheter Valsta sim- och sporthall ska rivas efter att Sigtuna kommun tecknat ett rivningsavtal med entreprenadföretaget LBF Bygg AB. Rivningsarbetet planeras att starta under våren 2026.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.