Justin sparrar med Simon JerezFoto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Justin tävlar på JSM i Thaiboxning

Justin Sernefors från Märsta Alliance ska tävla i JSM i Thaiboxning som hålls i Tranås med start på fredag.

Justin Sernefors har under ett antal månader tränat hårt för att vara med på SM i Tranås. Han har laddat upp med träningar och tuffa matcher. Efter många år med Thaiboxning har han nu nått ett viktigt delmål, JSM. Tävlingen hålls i småländska Tranås mellan 31 mars-1 april. Hans klubb Märsta Aliance har under en tid satsat på att lyfta fram sina utövare till högre nivåer.

Ett projekt har lanserats som leds av Simon Jerez. Utöver deltagande i mästerskap och tävlingar är det att få fler nya utövare att vara med i match.
– Föreningen har också gjort ytterligare satsningar inom alla dess grenar genom deltagande i tävlingar & seminarium, inköp av ny utrustning, nya instruktörer samt lagt till fler pass i schemat. Märsta Alliance IF har löpande intag inom alla grenar där alla åldrar och nivåer välkomnas, berättar Simon ”Sai” Jerez.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.