Konstinstallationen Jupiter med fyra galileiska månar invigdes på Arlanda i helgen.
Jupiter med fyra galileiska månar är en del av Sweden Solar System, världens största modell med skala 1:20 miljoner av solsystemet.
Det är en skalenlig lysande svävande takinstallation som tillsammans med en glasprint och skimrande månad från Jupiter placerades i korridoren mellan Sky City och entrén till Clarions hotellkonferenscenter.
Installationer av vårt planetsystem finns även på andra platser i Stockholmsområdet, det rör sig om ett tjugotal planeter, småplaneter och kometer. – SSS förmedlar en direkt upplevelse av de enorma avstånden i rymden och hur små planeterna är jämfört med solen. Med projektet sammanbinds konst, mytologi och vetenskap med olika platser och aktiviteter i Sverige, skriver SSS i ett pressmeddelande.
Nyheter En 21-årig man som åtalats för skjutning i Nacka påstår till sitt försvar att det var en man från Märsta som i själva verket avlossade skotten.
Politik På måndagen väntas Kommunstyrelsen klubba en ny avsiktsförklaring gällande Märsta station. Om avsiktsförklaringen blir verklighet kommer Sigtuna kommun finansiera 435 miljoner kronor av projektet.
Nyheter Strömavbrott är ovanliga i Sverige, men de kan skapa stora problem när de inträffar. Statistik från Energimarknadsinspektionen för 2023 visar att hushållen i Sverige i snitt drabbades av 1,4 strömavbrott under året, med totalt 88 minuter utan ström per hushåll.
Nyheter Försäkringsbolaget If har sammanställt nya siffror som visar att över 500 000 kronor betalades ut till fastighetsägare i kommunen för naturorsakade skador.