Foto: Daniel Iskander

Juniorer och hemvändare får chansen i Wings

Wings har gjort klart med fyra juniorer till A-laget samt Filip Andreasson från Enköping.

Förra veckan offentliggjorde Wings två nya målvakter för den kommande säsongen. Nu kan man lägga till fyra juniorer i truppen; Jonathan Boogh, Lucas Lagerstedt, Andreas Svanberg och Niklas Larsson. Samtliga är antingen fostrade i Wings eller varit en del av Wings ungdomsverksamhet. Nyligen twittrade även Filip Andreasson från Enköping att han kommer tillbaka till Wings.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.