Foto: Insändarbild

Julklappsinsamlingen i väcker stort engagemang

Under pandemin spelade julklappsinsamlingen en roll för att skapa glädje och sammanhållning i Sigtuna kommun. För tredje året i rad har projektet blivit en central aktivitet för att stötta och glädja deltagare, särskilt med tanke på de utmaningar som isolering och oro för Covid har skapat.

Årets insamlingsaktion har överträffat alla förväntningar med en hjärtevärmande respons från människor som velat bidra till att sprida julglädje. Donationer har strömmat in, inklusive leksaker, barnkläder, biobiljetter och gymprover från ett lokalt gym i Märsta. En del av gåvorna har slagits in och försetts med personliga etiketter för att riktas till sina blivande mottagare.

Det är det fantastiska engagemanget från gemenskapen som har gjort projektet så framgångsrikt. Marie Unander-Scharin, som agerat som projektledare, har engagerat både deltagare och engagerat företag samt privatpersoner att delta i insamlingen.

Initiativtagarna vill rikta ett varmt tack till alla som har deltagit i julklappsinsamlingen – deltagare, personal och en stor eloge till alla generösa gåvogivare.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.