Foto: Insändarbild

Julklappsinsamling hos Återbruket

Återbruket i Valsta samlar in julklappar som allmänhet kan skänka in.

Återbruket i Valsta har lanserat en julklappsinsamling där allmänheten uppmuntras att skänka hela och rena föremål, såsom leksaker, spel, kläder eller husgeråd. Målet är att ge dessa gåvor en ny mening som julklappar till personer som annars kanske inte skulle ha möjlighet att fira jul på samma sätt.

Initiativet är en del av Återbrukets verksamhet inom socialpsykiatrin. Alla gåvor tas emot av personalen, hanteras varsamt och distribueras till behövande inför julhelgen. Genom att delta i insamlingen kan man bidra till att skapa glädje och värme för andra under julen.

De som vill bidra uppmanas att lämna in sina gåvor så snart som möjligt för att säkerställa att de når mottagarna i tid. Insamlingen erbjuder en möjlighet att på ett enkelt sätt göra en positiv skillnad för medmänniskor i behov.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)