Jörgen Blomqvist har tävlat i styrkelyft på EM i Budapest.
Till vardags är Jörgen en stor favorit bland sina 9-åriga hockeyspelare i Wings Team 13. På onsdagen var det dock allvarligare eftersom han var med på EM i styrkelyft för Sverige. EM som denna gång gick i Budapest. Jörgen har förberett sig sedan i november med intensiv träning både enskilt och i grupp tillsammans med andra lyftare.
Jörgen tävlade i klassisk bänkpress. Första lyftet gick på 177,5 kilo dock med lyft på rumpan och därmed ej godkänt. Andra lyftet på samma vikt gick bättre men utan fart på stången berättar Jörgen. Sista lyftet var på 185 kilo men var för tungt för Jörgen som därmed stannade på 177,5. – Det var första internationella tävlingen för mig och även första i landslaget, så bara att ta sig hit är en lång väg.
Tävlingarna var i klassen Master 1 för lyftare mellan 40-50 år, Jörgen går i 120 kilo+, den tyngsta klassen.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Ishockey Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.