Jörgen Blomqvist har tävlat i styrkelyft på EM i Budapest.
Till vardags är Jörgen en stor favorit bland sina 9-åriga hockeyspelare i Wings Team 13. På onsdagen var det dock allvarligare eftersom han var med på EM i styrkelyft för Sverige. EM som denna gång gick i Budapest. Jörgen har förberett sig sedan i november med intensiv träning både enskilt och i grupp tillsammans med andra lyftare.
Jörgen tävlade i klassisk bänkpress. Första lyftet gick på 177,5 kilo dock med lyft på rumpan och därmed ej godkänt. Andra lyftet på samma vikt gick bättre men utan fart på stången berättar Jörgen. Sista lyftet var på 185 kilo men var för tungt för Jörgen som därmed stannade på 177,5. – Det var första internationella tävlingen för mig och även första i landslaget, så bara att ta sig hit är en lång väg.
Tävlingarna var i klassen Master 1 för lyftare mellan 40-50 år, Jörgen går i 120 kilo+, den tyngsta klassen.
Handboll Skånela satte spiken i kistan för Rimbos allsvenska sejour, under fredagen besegrade man antagonisterna från landet och skickade samtidigt ner dem i Division 1.
Handboll Skånela IF har utsett avgående tränaren Jimmy Karlsson till ny klubbchef: - Jag är mycket glad och stolt över att ha fått detta erbjudande. Det är med den största respekt och ödmjukhet jag valt att tacka ja till denna chans, säger Karlsson i ett uttalande.
Sport SVT har granskat hur många barn som är aktiva inom idrotten och det skiljer mycket mellan områden där många barn är aktiva kontra områden med liten aktivitet.
Sport Spring och lek som sedan i höstas drivs som ett samarbete mellan kommunen och Rosersbergs IK uppges vara ett lyckat projekt: - För Sigtuna kommuns del var det självklart att vara med och stötta det här initiativet från Rosersbergs IK. För oss är det jätteviktigt att på olika sätt kunna bidra till att barns möjligheter till god hälsa och ett aktivt liv främjas, säger Monica Fries.
Handboll Skånela tog en poäng av seriesegraren Aranäs och är därmed klara för kval: - En viktig poäng, skönt inför sista omgången, sa tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim efter slutsignalen.
Innebandy Den gångna helgen blev RA19 klara för kval till Allsvenskan: - Ett historiskt sådant då varken Rosersberg eller Arlanda tidigare haft damerna i ett Allsvenskt kval så det är självklart riktigt kul, säger tränare Daniel Eklund.
Ishockey Som väntat krävdes en bedrift av Wings mot Vännäs med tre poäng och mål för att knipa play off-plats. Det blev bara två och därmed spelar det ingen roll för Wings vad som händer i Kalix.
Handboll I den viktiga matchen kring kvalstrecket vann Skånela med 30-26 hemma mot Varberg: - Det var en viktig match, konstaterade tränare Jimmy Karlsson.
Fotboll Wigör tar nya tag i årets Division 7, men man får göra det utan sin notoriske målskytt Oskar Brask som lämnat för studier i Umeå: - Vi är riktigt spända inför kommande säsong. Det var en besvikelse att vi inte lyckades nå hela vägen förra året, men vi har knutit näven i fickan och har satt upp som mål att vinna serien i år, säger tränare Viktor Brask.