Jonas Eriksson dömde Väringaskolans fotbollsturnering. Foto: Skärmdump/SVT
Jonas laddade upp med skolfotboll
Jonas Eriksson ska flyga till Frankrike för EM i dagarna men innan dess laddade han upp med Väringaskolans skolturnering.
Väringaskolan avslutade terminen med en fotbollsturnering på Sigtuna stads spontanidrottsplats vid Uppsalavägen. Jonas Eriksson som har ett engagemang i skolan passade på att hålla i pipan: – Det är kul att döma lite annat fotboll än jag är van vid, sen vet jag att det är uppskattat. När jag själv gick i skolan och spelade fotboll kan jag inte minnas att vi ens hade någon domare, säger Jonas Eriksson till SVT Uppsala.
Med Jonas på planen blev det schystare spel enligt några av eleverna som var med i ett inslag som SVT Uppsala gjorde. För Jonas del handlade det om att hålla huvudet igång under matcherna och att göra allt bättre när det vankas EM.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.