JO kritiserar kommunen för sent utlämnande av material till märsta.nu
märsta.nu begärde ut handlingar från kommunen i vintras, men efter 45 dagar hade de ännu inte kommit. Nu får kommunen kritik av Justitieombudsmannen.
märsta.nu begärde genom en reporter ut handlingar från Barn- och ungdomsförvaltningen i slutet av novemeber förra året. Efter en vecka hade inget ännu kommit, då påmindes kommunen om begäran, den diariefördes i kommunens system men inga handlingar kom ändå. Till slut anmälde reportern Sigtuna kommun för hanteringen till JO, Justitieombudsmannen.
När JO hanterade frågan 11:e januari har inga handlingar ännu skickats ut, det hade då gått nästan 45 dagar. I ett beslut från JO som kom i veckan får kommunen kritik för hanteringen av utlämnandeärendet. Sigtuna kommun har skrivit i sitt svar till JO att hanteringen försenades på grund av att kommunjuristen lämnade sin tjänst. Idag har man inrättat en tjänst som ska se till att alla som begär ut handlingar ska få ut dessa skyndsamt. JO Lillian Wiklund och Elisabeth Rahlén nöjer sig med att kommunen medgett sitt fel och att man sett över sina rutiner. Någon vidare åtgärd är därför inte aktuell.
Politik Sigtuna kommuns användning av privata aktörer inom familjehems- och HVB-vården kritiseras nu i en insändare som publicerats i Dagens ETC. Bakom insändaren står Fredrik Lundh Sammeli (S), riksdagsledamot och social- och sjukvårdspolitisk talesperson, samt Marie Axelsson (S), oppositionsråd i Sigtuna kommun.
Blåljus Sedan klockan 18 på lördagskvällen pågick en polisinsats mot flera fall av bedrägeriförsök och rån riktade mot äldre personer i Stockholms län, enligt polisen.
Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Blåljus En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.