Match 4 mot Lugi startar 15.00 på lördagen i Vikingahallen

Jimmy vill avsluta med flaggan i topp

Oavsett utgången av matchen mot Lugi blir det Jimmy Karlssons sista hemmamatch: - Det är speciellt, stått där i åtta år. Men när matchen startar är det fokus på att vinna. Jag vill avsluta på topp och lämna över ett lag i Handbollsligan, det vore häftigt, säger Jimmy Karlsson.

Skånela inledde med seger i Vikingahallen men följde upp med två raka nederlag. Match två mellan lagen var jämn och kunde lika gärna ha gått Skånelas väg. Match 3 föll Skånela klart. Därmed är det 2-1 i matcher:
– Vi har bra koll på dem känner vi. Det är helt annat att möta oss i Vikingahallen. Hemlöp, defensiven och målvakterna är tre nycklar i matchen, säger Jimmy Karlsson.

Skånela har i princip lapp på luckan, uppemot 700 åskådare väntas. Det kan även bli Jimmy Karlsson sista match som herrtränare. Han startar sen jobbet som klubbchef. Oavsett vilket är det sista hemmamatchen.
– Vi ska vara stolta och nöjda hur det än går i matchen, konstaterar Karlsson.

Fyra skånelaiter kommer att göra sin sista hemmamatch; Mattias Friström, Marcus Nilsson, Iris Ganibegovic och Max Werner.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening