Jimmy JanssonFoto: Insändarbild

Jimmy laddad inför Burgar-SM i Gråbo

Om en vecka äger Burger-SM rum i Gråbo, där Jimmy Jansson från Shiptune Burgers har förberett sig noggrant inför tävlingen. Över 70 lag kommer att delta i årets tävling, som har tre grenar: Freestyle, Vegetariskt och Hemlig låda.

Skepptunabon Jimmy Jansson har tränat och finslipat sina färdigheter inför denna stora utmaning och siktar på att nå en pallplats i någon av grenarna. Han är dock ute efter att vinna hela tävlingen och ta hem titeln som Svensk Mästare i hamburgare.

Detta år är konkurrensen hård med mycket kompetenta deltagare, vilket ökar pressen betydligt. Trots det är Jimmy entusiastisk och redo att möta utmaningen. Hans expertis inom smashburgare har lett till ett hektiskt år med efterfrågan från både burger-evenemang och restauranger.

Jimmy berättar att han har fått otaliga förfrågningar och att hans telefon knappt har stått stilla sedan han deltog i föregående års SM. Han ser positivt på denna uppmärksamhet och uppskattar den.

I framtiden planerar Jimmy fortfarande att starta en matvagn på landsbygden där han bor, med tanke på den redan nu stora efterfrågan på hans produkter. Han har ambitionen att inom kort ha en matvagn i drift och siktar på att expandera till tre vagnar om allt går som planerat.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Kultur & Nöje Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Kultur & Nöje SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Kultur & Nöje Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Kultur & Nöje På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Kultur & Nöje Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.