Jimmy Karlsson tillbaka som tränare när Skånela föll
Heid besegrade Skånela med Jimmy Karlsson bakom rodret med 25-16 i Damallsvenskan: - Vi får fokusera på det vi gör bra, sa Jimmy efter matchen.
Jimmy Karlsson var tillbaka bakom rodret för ett skånelalag. Det var efter förra säsongen som han lade taktiktavlan på hyllan för att enbart agera klubbchef för Skånela. Men i veckan meddelade klubben att man bryter med Patrik Wilsvik. Jimmy är en av tränarna som tar över. Scenariot blev dock detsamma, Skånela låg under stort från paus och matchen var över, 6-16 stod det på resultattavlan. Slutresultatet skrevs till 16-25. Jimmy Karlsson var nöjd med det lilla, såsom att man vinner andra halvlek med en boll. – Vi bränner lägen och sen springer vi runt och gör inte det vi har kommit överens om bakåt. I andra är vi bra i perioder. Matchen är ju död. Vu är rädda och behöver jobba upp det. Kommer till anfall och sen får vi frilägen som vi bränner. Samtidigt är dem effektiva. Vi fokuserar på det vi gör bra, sa Karlsson.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.