Robin Jutwreten i Jetströjan tar klivet över Atlanten för spel i Rutgers, NJ.Foto: Ville Korhonen/Arlanda Jets

Jetsspelare till collegespel

Samuel Wretman med förflutet i Jets och spelandes i Rutgers får sällskap av tidigare lagkamraten Robin Jutwreten.

Sedan tidigare har Jordan Genmark-Heath med förflutet i Jets och Märsta tagit klivet över till USA och spelar för anrika Notre Dame. I Rutgers University, New Jersey, finns Samuel Wretman. Han får nu sällskap av ytterligare en spelare med förflutet i Jets; Robin Jutwreten. Det innebär att två spelare från Jets nu spelar på allra högsta collegenivå i USA i Rutgers. Både Samuel och Robin studerade på Arlandagymnasiets Nationella idrottsutbildning. Robin fick stipendium från flera skolor men valde Rutgers meddelar Ville Korhonen, headcoach i Jets.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening