Glada miner hos Jets efter segernFoto: Daniella Malmquist/SWE3 Flaggfotboll

Jets SM-vinnare i Flaggfotboll

På lördagen blev Arlanda Jets damer vinnare i flaggfotboll.

Arlanda Jets har blivit svenska mästare i flaggfotboll efter en imponerande 20-0-seger mot Kouvola Indians. Finalen, som spelades i Nässjö, var mållös i första halvlek, men Jets lossade på försvaret och dominerade i andra halvlek med tre touchdowns för att säkra segern. Laget tränas av Ville Korhonen och Yasmin El Messaoudi.

Flaggfotboll är en variant av amerikansk fotboll där tacklingar ersätts av att dra av en flagga från motståndaren. Det är en snabb och strategisk sport som kombinerar fart, smidighet och samarbete, vilket har bidragit till dess ökande popularitet i Sverige.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.