Jets och Broncos har hållit en gemensam camp i vinterFoto: Elisabeth Olsson
Jets i samarbete med konkurrent
Arlanda Jets och Upplands-Bro Broncos slås ihop på damsidan för att spela i Superserien i år: - Jag är nöjd med samarbetet, vi kan hjälpa varandra säsongen 2018. Våra spelare får konkurrens på sina positioner och tillsammans, med flera spelare, får vi bättre kvalitet på träningarna, säger Ville Korhonen, headcoach i Arlanda Jets.
Sammanslagningen av Jets och Broncos kommer att spela i Jets dress men flera matcher i Upplands-Bro. Tanken med sammanslagningen är att kunna utmana om SM-guldet i år. Jets damer startade 2009 och har sedan dess spelat i flera finaler men ännu inte vunnit SM. Headcoach i Jets, Ville Korhonen, är nöjd med sammanslagningen och att konkurrensen ökar på flera platser: – Med ett års samarbete kommer Upplands Bro Broncos ha en mer erfaren spelargrupp och kan vara med i serien som eget lag 2019. Det är tufft att starta ett lag och komma med i Superserien med ett lag fullt av rookies, säger Korhonen.
Upplands-Bro tar nu 2018 som ett år att lära och rekrytera in fler damer inför 2019. Några av matcherna kommer enligt ett pressmeddelande att spelas i Kungsängen där Upplands-Bro har sin hemmaplan.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.