Jets och Helsinki Roosters höll träningsläger i Finland. Foto: Insändarbild/Arlanda Jets

Jets i samarbete med finska mästarinnorna

Arlanda Jets damlag fortsätter samarbetet med det finska mästarlaget Helsinki Roosters meddelar headcoach Ville Korhonen.

Ville Korhonen meddelar i mail till märsta.nu att Jets samt finska mästarna Helsinki Roosters fortsätter samarbeta. Bland annat har klubbarna gemensamma träningsläger och det planeras för nya på båda sidor om Östersjön.
– Jag är mycket glad över att samarbeta med det förmodligen bästa laget i Europa. Vi kan inte få en bättre träningspartner. Vi hade ett läger i Helsingfors under våren 2016, och våra spelare fick känna på tempot och nivån hos ett riktigt topplag. Vi vet vad vi siktar på. Nu får vi chansen att mäta oss med de bästa förhoppningsvis i flera år framöver. Och förhoppningsvis kommer vi småningom att komma i fatt dem, kommenterar Korhonen.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening