Foto: Pressbild

Jensen vill etablera på Wenngarn

Dille Gård fick avslag för skola på Wenngarn men nu går Jensen vidare och planerar att starta gymnasium 2022.

märsta.nu rapporterade förra året om att Dille Gård avsåg etablera lantbruksgymnasium på Wenngarn. Dille Gård fick dock avslag av Skolinspektionen och nu är det skolkoncernen Jensen som lämnat in anmälan om etablering på Wenngarn.
Skolan kommer ha inriktingar för ridning, hund- och sjukvård, park och trädgård och äventyrsturism. Inriktningarna är inom Naturbruksprogram.
–Svensk ungdomsridsport är värd att satsas på, vi vill skapa Sveriges bästa ridgymnasium med start hösten 2022, säger Mats Wermelin, affärsområdeschef på Jensen Education, till sajten Ridenews.se
Jensen vänder sig i första hand till ungdomar i Stockholm och Uppsala län, men intresset uppges vara stort för ridsporten i hela Sverige.
– Vi hoppas såklart på många hästintresserade elever – vi tror och hoppas det kommer gynna svensk ridsport, fortsätter Wermelin enligt Ridenews

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening