Jenny Pers - Dahlqvist är ny kommunpolis i Sigtuna efter Luis Arraya.
Sigtuna kommun har fått en ny kommunpolis, den tredje på fyra år. Lokalpolisområde Sollentuna har kommunpolis i Sigtuna, Väsby och Sollentuna. I ett reportage på sigtuna.se berättar nya kommunpolisen Jenni Pers – Dahlström att hon var gruppchef för ungdomsgruppen i Järva där hon jobbade med utredningar som gällde personer under 18 år. I sin roll som kommunpolis kommer hon att vara länken mellan polisen och kommunen i strategisk samverkan. Hon kommer inte vara ute och patrullera utan det gör andra poliskollegor. – Det kan handla om väldigt olika frågor, allt ifrån hur våra äldre blir utsatta till att stötta skolorna och ungdomarna i deras vardag. Se till att vi har näringsidkare i kommunen som upplever trygghet och en vilja att driva sin verksamhet. Polisen har tre uppdrag, att jobba brottförebyggande, utredande och hjälpande, arbetet som kommunpolis faller in under dessa tre punkter på olika sätt, säger Jenni Pers – Dahlström i reportaget på kommunens hemsida.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.