Jannis Hristofilopoulos leder sommarlägret "Hristocademy"Foto: Insändarbild
Foto: Oskar Wegner
Foto: Insändarbild

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Lägret pågår måndag till torsdag mellan klockan 11.30 och 13.30 och välkomnar barn från alla föreningar, bland annat Sigtuna IF, Märsta IK, FC Arlanda och SigtunaMärsta United.
– Det finns många barn som är hemma under sommaren utan några aktiviteter. Jag vill skapa en samlingsplats där de kan träna, ha kul och träffa kompisar, säger Jannis.
– Fotbollscamper kan kosta uppåt 2 000–3 000 kronor i veckan, det är inte alla som har råd. Här är det gratis för alla.

Hristocademy har fokus på träning, gemenskap och glädje, och är ett sätt att aktivera barn under lovet när ordinarie föreningsverksamhet ligger nere.
– Det bästa är att se deras glädje – de får ett roligt sommarlov tillsammans över skolgränser och idrottsföreningar.

Han ser också en förändring i hur barn leker och idrottar i dag:
– Det finns behov för spontanidrott och mötesplatser för barn och ungdomar idag. Vi som vuxna kan bidra med vårt engagemang som möjliggör att fler barn får möljlighet att idrotta tillsammans.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.