Jaktkniv passerade säkerhetskontrollen två gånger

En man ska ha passerat med en kniv genom Arlandas nya säkerhetskontroll två gånger avslöjar DN på söndagen.

Dagens Nyheter rapporterar under söndagen att en man med jaktkniv passerade obemärkt genom säkerhetskontrollen på Arlanda Terminal 5 två gånger, trots att han informerade säkerhetspersonalen om kniven. Han blev först tillsagd att kasta kniven, men efter att ha talat med säkerhetsvakten fick han istället beskedet att gå igenom kontrollen med kniven i väskan, vilket resulterade i att kniven passerade utan att upptäckas. Mannen ifrågasätter säkerheten på flygplatsen och oroar sig för vad annat som kan passera obemärkt. Swedavia, som driver flygplatsen, har inte kommenterat den specifika händelsen men försäkrar att deras utrustning håller hög kvalitet.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.