Wings gick på is under måndagen och därmed börjar försäsongen på allvar.
Det var ispremiär på måndagen i Pinbackshallen. Dagen var intensiv med camper, träningar och A-lagets premiär med ispass. Redan i veckan blir det även match mellan AIK-Örebro i Pinbackshallen på torsdag. I Pinbackshallen pågår samtidigt en del renoveringar i både omklädningsrum och kafé, meddelar marknads- och försäljningsansvarig Johan Hemström.
Wings A-lag spelar sin första match på söndag hemma mot VIK Västerås. Ytterligare tre hemmamatcher ska spelas innan seriepremiären mot Valbo 17:e september.
Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.