Björn Lidström går igenom övningFoto: Insändarbild
Björn och Viktor Helander spanar på träningen från fotoläktaren.Foto: Insändarbild
Genomgång.Foto: Insändarbild

Ispremiär för Wings – AIK spelar på torsdag

Wings gick på is under måndagen och därmed börjar försäsongen på allvar.

Det var ispremiär på måndagen i Pinbackshallen. Dagen var intensiv med camper, träningar och A-lagets premiär med ispass. Redan i veckan blir det även match mellan AIK-Örebro i Pinbackshallen på torsdag. I Pinbackshallen pågår samtidigt en del renoveringar i både omklädningsrum och kafé, meddelar marknads- och försäljningsansvarig Johan Hemström.

Wings A-lag spelar sin första match på söndag hemma mot VIK Västerås. Ytterligare tre hemmamatcher ska spelas innan seriepremiären mot Valbo 17:e september.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.