Foto: Jamshid Jamshidi

Islamiska föreningar vädjar: Hjälp oss med lokaler

Två muslimska församlingar i kommunen skriver i nya brev till kommunhuset om att de ska anvisas plats för lokal eller att de inta ska sägas upp från nuvarande lokaler.

Islamiska Kulturföreningen i Märsta med lokaler på Sätuna torg uppmärksammades i samband med förra valet då Liberalernas toppnamn Dan Rosenholm var med i deras demonstration för en lokal. Rosenholm kritiserade därefter både föreningen och sitt egna agerande efter att det framgått att föreningen haft kopplingar till extremistiska talare.

Nu har dock Islamiska kulturföreningen i Märsta skickat in en protestlista med hundratals namn om rätten till lokal i kommunen. Den nuvarande på Sätuna torg är för liten och man är även uppsagda därifrån. Man uppmanar kommundirektören att tillsammans med ledningen för Sigtunahem diskuterar situationen.

Sigtuna Islamiska Kulturförening med lokaler på Vänortsringen. I en skrivelse till kommunen står det att församlingen har 300 medlemmar och att lokalen man har inte täcker till för aktiviteterna. Även Sigtuna Islamiska Kulturförening är uppsagda och ska lämna lokalen i mars 2019. Nu vill de träffa kommunen för att diskutera frågan samt eventuellt kunna köpa mark för att bygga församlingsplats. Sigtuna kommun har i en vändande konversation svarat att de avser träffa föreningens representanter.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.