Isbrytaren skapade en ränna i Sigtunafjärden så att vattenledningen kunde drasFoto: Daniel Iskander

Isbrytare kan ställa till det för Sigtunarännet

En isbrytare kan ställa till det för Sigtunarännet som ska gå om tre veckor: - Det är förstås olycklig tajmning när de bryter upp isen nu tre veckor innan Sigtunarännet, säger Fredrik Jonsson på Vikingarännet.

Vikingarännet ska gå på Sigtunafjärden om tre vecka, 17:e februari. Men i samband med norrvattens arbete med ledningen mellan Upplands-Bro och Sigtuna har en isbrytare brutit upp isen där loppet är tänkt att gå. Länsstyrelsen har godkänt både arbete och att isbrytaren kan användas:
– Det är förstås olycklig tajmning när de bryter upp isen nu tre veckor innan Sigtunarännet. Det gäller inte bara vårt lopp Sigtunarännet som kan påverkas utan också allmänhetens åkning då kommunen inte kan ploga någon bana på Sigtunafjärden söderut den närmaste veckan, uppger Fredrik Jonsson på Sigtunarännet.

Men Fredrik Jonsson är övertygad om att rännet ändå kommer att genomföras och planer är att köra enligt den sträckning man lagt:
– Vår huvudplan är fortfarande att banan för Sigtunarännet skall gå söderut och in i Flottsbroviken, passera Steninge Slott i Steningeviken och Rosersbergs Slott i Rosersbergsviken för att sen vända tillbaka till Sigtuna. Denna bana är 25 km och fulldistansåkarna kör två varv så att längden blir totalt 50 km, säger Fredrik Jonsson.

Om rännan inte skulle frysa igen ordentligt kan det bli aktuellt med en övergång, men det är något man hoppas slippa. Prognosen visar även på kyligt väder tills dess.
– Om vädret inte är till vår fördel och rännan inte skulle gå att forcera så kommer ändå Sigtunarännet att genomföras, fortsätter Fredrik Jonsson.

Det finns även två reservalternativ om rännan inte skulle frysa igen eller vara möjlig att överbrygga. Det första är att åka en rundbana från stadskärnan mot Erikssund och därefter vända tillbaka, det anda är att åka på Garnsviken som idag plogas av kommunen. Exakt hur det blir avgörs dagen innan loppet.
– I övrigt är förutsättningarna goda. Isen är redan tjock både på Garnsviken och Sigtunafjärden och långtidsprognosen visar kallgrader så långt den är tillförlitlig. Vi är väl förberedda och har redan många anmälningar för att vara så många veckor innan loppet, säger Fredrik.

I samband med årets Sigtunarännet har man också planerat in clinic (kurser) i issäkerhet samt teknikträning med förbundskaptenen för det svenska skridskolandslaget. Förutom Sigtunarännet arrangeras även Ice Cross Challenge som är en hinderbana på isen och en skattjakt för barn.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening