Resultatet från Medborgarskapsundersökningen har kommit och visar på ökat förtroende för kommunen enligt ett pressmeddelande.
Förtroendet för kommunen ökar enligt den medborgarskapsundersöknig som genomförts av kommunen på uppdrag av SCB under hösten. Av 2200 tillfrågade var det drygt 700 som svarade på medborgarskapsenkäten. Resultaten av den enligt kommunen är att nöjdheten ökar för skola, förskola och bemötande medan renhållning, trygghet och äldreomsorg får lägre betyg.
Resultaten från undersökningen ska nu användas av kommunen för att komma tillrätta med områden som inte fick så bra betyg: – Det är glädjande att se att betyget för oss när det gäller frågor som förtroende, skola och förskola liksom bemötande gentemot våra invånare ökar, men vi ser även att vi har utmaningar inom flera områden. Vi kommer nu analysera resultatet av undersökningen för att kunna se hur vi kan utveckla våra verksamheter, säger Helen Kavanagh Berglund, biträdande kommundirektör i Sigtuna kommun
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.