En man som landade på Arlanda med ett plan från Thailand i morse greps misstänkt för 26 fall av grovt olaga hot mot statsråd och ett försök till mord: - Mannen kom av planet eskorterad av thailändsk polis, och kunde gripas på plats, säger Henrik Söderman, kammaråklagare, till Aftonbladet.
Åklagarmyndigheten skriver i ett pressmeddelande att en man som tidigare var häktad i sin utevaro gripits på Arlanda. Han är nu häktad för 26 fall av grovt olaga hot och försök till mord. Enligt Aftonbladet ska han ha hotat statsråd.
Han är 42 år gammal och folkbokförd i Gullspång, Västergötland. Han har skickat brev med hotfulla meddelanden och pulver. Pulvret visade sig efter analys vara ofarligt men gav ett hotfullt intryck. Thailändska poliser eskorterade mannen av planet till svensk polis på Arlanda i samband med landningen i morse.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.