Under morgonen grep polisen en man som var internationellt efterlyst: - Mannen är internationellt efterlyst av tysk polis, säger Towe Hägg på Stockholmspolisen.
Mannen som var internationellt efterlyst från Tyskland greps i ankomsthallen under morgonen. Han var på väg till Turkiet då han greps. Mannen är även anhållen och enligt handlingarna till domstolen som Aftonbladet tagit del av rör det sig om terroristbrott. Misstankarna rör brott i Tyskland, det ska inte finnas någon koppling till Sverige utan mannen har bara mellanlandat på Arlanda. Det ska heller inte finnas någon koppling till dåden i Paris eller Bryssel samt märstaterroristen Mohammed Belkaid. I samband med att mannen passerade passkontrollen så larmades polisen och det ska nu utredas om han är den personen som är misstänkt. Så fort mannen fått en försvarare så påbörjas förhör och Polisen kommer att hantera ärendet tillsammans med Tyskland. Det blir troligtvis även ett överlämnande till tyska myndigheter.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.