Foto: Pressbild

Internationell tävling i Footgolf till Arlandastad

Arlandastad GK kommer att vara värd för en internationell tävling Footgolf 3-6 augusti med tävlande från 18 olika nationer.

Footgolf är en form av fotbollsgolf. 3-6 augusti intar stora delar av världseliten Arlandastads GK för att göra upp om rankingpoäng och prissummor. Bland deltagarna finns föregett fotbollsspelare bland annat, som Jan Tauer, spelare i Djurgården under tidigt 2000-tal. Svenske VM-deltagaren Peter Alenbring som varit på VM är också med.

Footgolf är golf fast utan klubbor, istället för klubbor så används fötterna och hålen är stora med flaggor som är utplacerade runt greenen. Speaker under tävlingarna kommer Johan Kanneberg från Svenska Golfförbundet att vara. I skrivande stund är det 102 män och 21 kvinnor som tävlar. Det finns både singel och dubbeltävlingar.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.