Intensivt arbete för att laga potthålen

Det har varit ett rekordår för potthåll inte bara i Sigtuna kommun utan runt om i mellersta och södra Sverige.

Vintervädret sätter sina spår på vägarna i Sigtuna kommun. De senaste veckorna har vintervädret skapat utmaningar för vägnätet i Sigtuna kommun, och potthål har blivit ett vanligt förekommande problem. Trots pågående reparationer återstår mycket arbete för att återställa vägarna till ett säkert skick.

Michael Zingerman, enhetschef för teknik- och gatudrift på Sigtuna kommun, uttrycker oro över situationen:

”På vissa ställen ser det bedrövligt ut. Vi lagar mellan tio till 15 hål om dagen, varav vissa är omkring 20 centimeter djupa. För dem som kör ner i dessa potthål kan både däck och fälgar förstöras. Vi prioriterar att åtgärda de större hålen och uppmanar allmänheten att rapportera om de upptäcker potthål av betydande storlek.”

Potthål uppstår när sprickor i vägen tillåter vatten att tränga ner, och vid frost blir vattnet till is, vilket leder till att marken bryts sönder. Den ovanligt stora påverkan på vägarna, med växlande blött väder och minusgrader, har bidragit till problemet.

För närvarande används kall asfalt för att laga potthålen, vilket, även om det inte är lika hållbart som varm asfalt, fungerar för att lösa de mest akuta problemen. Michael Zingerman påpekar att vissa reparationer kanske behöver göras om under sommaren. Mindre skador på vägarna, kända som ytsläpp, är svårare att åtgärda för tillfället, eftersom kall asfalt inte fungerar effektivt på sprickor och det finns problem med att få lim att fästa ordentligt.

Sigtuna kommun uppmanar kommuninvånare att anmäla potthålen online via app eller webb.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.