Socialdemokraterna i Valsta på fredagen med Marie Axelsson i spetsenFoto: märsta.nu

Intensiv satsning från (S) i Valsta

Socialdemokraterna satsar på personliga möten, innan valet är över kommer man att ha mött 5000 enskilda väljare: - Vi skickar ut folk för att möta väljarna, säger Marie Axelsson (S), oppositionsråd

Socialdemokraternas sista strategi är att möta väljarna, man kommer passera 5000 enskilda samtal med väljare innan valet. Aktiviteten var hög utanför Valsta centrum där Socialdemokraterna har ett strakt stöd. Det är ett område man inte vill tappa och de sista 48 timmarna blir det mer fokus på att träffa folk och knacka dörr.
– Vi har rosutdelningar hela helgen och ska få ut alla som vill rösta, ända till 19.55 så knackar vi dörr och påminner om att rösta, uppger Marie Axelsson, partiets toppnamn.

I likhet med Olov Holst så tycker Axelsson att det mesta är sagt. Kanske kunde kulturen fått lite större plats men där har det framkommit vad Socialdemokraterna avser göra menar hon.

Under torsdagen lanserade Moderaterna och Samling för Sigtuna en satsning på 250 000 kronor på Valsta Sim & Sporthall. Den vill även Axelsson ställa sig bakom:
– Det är bra att det blir något här tills vi tar ett grepp över området. Hur blir det med skolan, ska den användas till något, vad händer med allaktivitetshus och så vidare. Det ska byggas bostäder här, vi vill se en bred lösning för baksidan av Valsta Centrum.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening