Foto: Daniel Iskander

Insatsvecka mot rattfylleri

Den här veckan har Polisen en nationell insats mot rattfylleri.

Under perioden 10 till 16 juni genomför polisen extra nykterhetskontroller i trafiken för att minska antalet olyckor orsakade av alkohol- och drogpåverkade förare. Enligt polisen är dessa kontroller avgörande för att uppnå Nollvisionen, som syftar till att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken.

– Vårt mål är att alla ska avstå från alkohol och droger när de kör bil, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen. Dagligen finns det förare i trafiken som är så påverkade att de skulle dömas för rattfylleri om de upptäcktes. Dessa individer måste vi identifiera och stoppa innan de orsakar en olycka.

Trafikverket rapporterar att ungefär en av femhundra bilister kör rattfull, vilket motsvarar cirka 0,2 procent av alla trafikanter. Maria Krafft, måldirektör på Trafikverket, betonar vikten av nykter trafik som en grundläggande del i arbetet för Nollvisionen.

Vid en nykterhetskontroll får föraren blåsa i ett sållningsinstrument. Om alkoholhalten överstiger den tillåtna gränsen, görs ytterligare två utandningsprov med 6-8 minuters mellanrum i ett bevisinstrument. Resultatet från dessa prov används sedan som underlag för åklagares eller domstolens beslut om påföljd, samt för Transportstyrelsens beslut om eventuell indragning av körkortet.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.