Foto: Daniel Iskander

Insatsvecka mot rattfylleri

Den här veckan har Polisen en nationell insats mot rattfylleri.

Under perioden 10 till 16 juni genomför polisen extra nykterhetskontroller i trafiken för att minska antalet olyckor orsakade av alkohol- och drogpåverkade förare. Enligt polisen är dessa kontroller avgörande för att uppnå Nollvisionen, som syftar till att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken.

– Vårt mål är att alla ska avstå från alkohol och droger när de kör bil, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen. Dagligen finns det förare i trafiken som är så påverkade att de skulle dömas för rattfylleri om de upptäcktes. Dessa individer måste vi identifiera och stoppa innan de orsakar en olycka.

Trafikverket rapporterar att ungefär en av femhundra bilister kör rattfull, vilket motsvarar cirka 0,2 procent av alla trafikanter. Maria Krafft, måldirektör på Trafikverket, betonar vikten av nykter trafik som en grundläggande del i arbetet för Nollvisionen.

Vid en nykterhetskontroll får föraren blåsa i ett sållningsinstrument. Om alkoholhalten överstiger den tillåtna gränsen, görs ytterligare två utandningsprov med 6-8 minuters mellanrum i ett bevisinstrument. Resultatet från dessa prov används sedan som underlag för åklagares eller domstolens beslut om påföljd, samt för Transportstyrelsens beslut om eventuell indragning av körkortet.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.