Foto: MMS-Bild
Insatsstyrkan i ValstaFoto: Insändarbild

Insatsstyrkan slog till i Valsta

Insatsstyrkan genomförde en insats i Valsta under morgonen.

Tidigt i morse slog insatsstyrkan till mot en adress i Valsta. Ett stort antal poliser medverkade i insatsen. Polisen kan under morgonen inte kommentera vad ärendet gällde. När insatsstyrkan slår till mot adresser så är det som en del av utredningsärende och polisen uppgifter till allmänheten är i ett första skede knapphändiga. Polisen har dock sedan snart ett år tillbaka en pågående insats i kommunen gällande organiserad brottslighet, Operation Gimle. Det är oklart om denna insats är en del av Operation Gimle.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening