Foto: Magnus Granhagen

Insatschefen om bilbränderna: Desperata åtgärder

Bilbränderna i helgen beskrivs av Operation Gimles insatschef som ett kvitto på att vi är på rätt väg.

Polisen har under en dryg månads tid slagit till upprepade gånger i Märsta, flera personer har gripits och häktats medan andra släppts i samband med häktningsförhandlingar.

Natten mot lördag brann det dock ett 10-tal bilar på tre parkeringar i Valsta. Något som Operation Gimles Insatschef Martin Wallin ser som ”ett kvitto på att de kriminella känner trycket och tar till desperata åtgärder.”

Fyra personer greps efter bränderna, men samtliga har släppts efterförhör enligt Wallin. Misstankarna kvarstår dock.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening