Foto: Jamshid Jamshidi

Elever anmälda för misshandel

Två minderåriga personer var inblandade i ett bråk på en skola i Märsta under onsdagen: - Ingen ska vara i behov av sjukvård, uppger Mats Eriksson vid Polisen i Stockholm.

Ett bråk uppstod på en skola i Märsta strax efter lunchtid. Enligt uppgift till märsta.nu ska en kniv ha visats i samband med bråket. Polisen bekräftar under onsdagskvällen att kniven var med i bilden men användes inte i misshandeln. Det rör sig om en pojke och en flicka, båda är minderåriga varpå socialtjänsten kopplats in. Polisen har även pratat med vårdnadshavare, likaså skolan.

Uppdaterad kl. 18.50

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.