Mikael DambergFoto: Kristian Pohl/Regeringskansliet
Inrikesministern uppdaterad om nätverkskriminalitet i Märsta
Inrikesminister Mikael Damberg har fått en lägesuppdatering om situationen med kriminella nätverk av Polisen.
Nu har även Inrikesminister Mikael Damberg engagerats i Polisens arbete mot kriminella nätverk i Märsta. Under onsdagen hölls ett digitalt möte med polisledningen och polisen lyfte fram hur samverkan mellan polisen och kommunerna är samt med näringsidkare, fastighetsägare och medborgare.
Vi fick idag virtuellt besök av inrikesministern som uppmärksammade vårt arbete mot kriminella nätverk och Märsta. Givande möte som även gav möjlighet att prata medarbetarskyddsfrågor. Tack @mikaeldamberg
Nyheter Sigtuna kommun påverkas av snöfall och hala vägar, vilket skapar svåra trafikförhållanden. Trafikverket varnar för besvärligt väglag på flera sträckor i området, och halkbekämpning har genomförts under lördagen.
Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.
Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.
Nyheter Antalet vräkningar i Sigtuna kommun ökade under 2024, men färre barn påverkades jämfört med föregående år. Totalt verkställdes 23 vräkningar, en ökning med sex stycken sedan 2022. Samtidigt inkom 59 ansökningar om vräkning under året.